Okul Kurucusu

Kurucu : St. Vinzenz von Paul Avusturya Lazaristleri

Adres    : Mariengasse 16, A-8020 Graz, Avusturya

Kurucu Temsilcisi Alexander Jernej, Kurucu “St. Vinzenz von Paul Avusturya Lazaristleri” tarafından 2021 yılında tüm yetkilerle donatılarak atanmıştır ve bu göreve halen devam etmektedir.

Kurucu Temsilcisi, tüm öğretmen ve çalışanları görevlendirir, okulun altyapısını oluşturur, bakım, onarım ve donatımını sağlar. Mali yönetim bütünüyle Kurucu Temsilcisinin denetimindedir.

Avusturya Lazaristleri tarafından 1882 yılında kurulan Sankt Georg Avusturya Lisesi, 13.06.1918 tarih ve 973 sayılı Sultan Reşat fermanı ile onaylanmış, Türkiye Cumhuriyeti tarafından 24.07.1923 Lozan Antlaşması çerçevesinde tanınmıştır.

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği' ne göre mevcudun %3’ ü oranında öğrenci ücretsiz okutulmaktadır.

Ayrıca ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen öğrencilerimize okul ücretinde çeşitli oranlarda indirim sağlanmaktadır.

Kurucu Temsilcisi, eski okul müdürü Ernest Raidl anısına özel burs vermekte, Avusturya' da üniversite eğitimi görmekte olan mezunlarımıza da ülkesinde çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları’ ndan (STK) burs olanakları sağlamaya gayret göstermektedir.

Okulumuzun tüm giderleri öğretim ücretlerinden karşılanmaktadır. Avusturya Eğitim, Bilim ve Araştırma Bakanlığı okulumuzda görevlendirdiği 37 Avusturyalı öğretmenin giderlerini karşılamaktadır; ayrıca Avusturya Dışişleri Bakanlığı tarafından okulumuzda bulunan Avusturya Kütüphanesi desteklenmektedir.