Avusturya Kütüphanesi Istanbul

Avusturya Kültür Ofisi İstanbul, Yeniköy'deki yeni mekânına taşındıktan sonra, kütüphanesi, uzaklığı nedeniyle nadiren kullanılır olmuştu. Kütüphaneyi daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştırmak için Sankt Georg Okul Kütüphanesi'yle birleştirme ve Sankt Georg Avusturya Lisesi çatısı altında bir Avusturya Kütüphanesi kurma düşüncesi dönemin Kültür Ofisi Müdiresi Dr. Outschar'ın girişimiyle 2006 yılında gündeme geldi. T.C. Dışişleri Bakanlığı'nın da muvafakatiyle girişim gerçekleşti ve 2007 yılında, Kültür Ofisinin kütüphanesi, Sankt Georg çatısı altındaki yeni mekânına taşınarak, Avusturya Kütüphanesi İstanbul olarak faaliyete başladı.

Kütüphanemiz, bünyesindeki Avusturya Kütüphanesi’nin son yıllarda aktif olarak harekete geçmiş olan etkinlik programı ile daha çok kişiye ulaşmış, üye sayısını artırarak görünür olmayı başarmıştır.

2017 yılında St. George Avusturya Lisesi bünyesindeki Avusturya Kütüphanesi, etkinliklerini okuma akşamları, atölyeler ve projelerle sürdürdü. Etkinliklerin amacı, Avusturya Kütüphanesini ve koleksiyonunu görünür kılmak, erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmekti.

2017’de, Avusturyalı Kültür filozofu Egon Friedell'in Kulturgeschichte der Neuzeit/ Yeniçağın Kültür Tarihi’nin Türkçeye kazandırılmasına yönelik Çeviri Atölyesi ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları ile başlayacak olan Avusturya Edebiyatı- Türk Edebiyatı Buluşmaları Yayın Serisi’nin oluşturulma çalışmaları, kütüphanenin odaklandığı etkinlikler olarak özellikle öne çıktı.

Avusturya Kütüphanesi 2017 etkinliklerinin doruk noktasında,  kuruluşunun 10.yılını kutladığı etkinlik akşamı bulunur. 

11 Mayıs 2017 akşamı Avusturya Kültür Ofisi işbirliğiyle gerçekleşen Calliope/ Toplumda, Kültürde ve Bilimde Kadınlar sergisi açılışı ve akabinde Viyana çeviri Grubu’ndan Erhan Altan’ın sunumu, 2017’nin unutulmazlarından olarak hatırlanacak.

2017’nin başka bir unutulmazı, 28 Kasım akşamı, yazarın 136. Doğum yıldönümünde geçekleşen Stefan Zweig etkinliği oldu. “Çevirmenler ve Yazarları” serisinin ikincisi olarak düşünülen etkinliğin konuğu, önde gelen Stefan Zweig çevirmeni Ahmet Arpad idi. Etkinlik, öncesinde ve sonrasında basında da yer alan duyurularıyla büyük ilgi gördü; başvuruların sayısı 120’yi aşınca başvurular kapatılmak zorunda kalındı. 80 katılımcı ile gerçekleşen etkinlik Avusturya Kütüphanesi İstanbul’un en kalabalık etkinlik akşamı olarak kaydedildi.

2017 yılında kütüphanemizi 767 kişi ziyaret etti. Etkinliklerimize 465 kişi katıldı.

Kütüphanemizden 297 kitap ödünç alındı.

2017’nin başka bir yeniliği bilimsel danışmanımız olarak Namık Kemal Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Yıldız Aydın yerine Sakarya Üniversitesi’den Doçent Dr. Cüneyt Arslan’ın atanmasıydı. Doçent Dr. Aslan, doktorasını Viyana Üniversitesi’nde tamamlamıştır; Viyana Germanistik çevresi ve trans- kültürel projelerle bağlantı halindedir.

Kütüphane - Medya Merkezi Yönetimi: Thomas Grübl

Kütüphane (eğitim öğretim yılı içerisinde) Pazartesi - Perşembe 10.00 - 16.00 arası,

Cuma günleri 10.00 - 14.30 arası açıktır.

 

Etkinlikler

 

Linkler:

Auslandskulturkonzept 2015-2018 (Almanca)

Avusturya Kültür Ofisi İstanbul

Yazı Atölyesi (23.02. - 27.02.2009) Almanca

Yurtdışındaki Avusturya Kütüphaneleri (Almanca)

Avusturya Kütüphanelerinin Avusturya Dışişleri Bakanlığı tarafından yönetimi ve koordinasyonu (Almanca)

Avusturya Kütüphanesi genel koleksiyonu (Almanca)

 

Avusturya Dışişleri Bakanlığı'nın 08 Mayıs 2007 tarihli Basın Bülteni

Dr. Ulrike Outschar'ın konuşması (Almanca)

Açılış Töreni Mayıs 2007 (Almanca)

Açılış fotoğrafları