9. Avrupa Gençlik Parlamentosu EYP Ulusal Seçim Konferansı Başarımız

| 12.05.2011 | Kategori: Sb_1011

24-28 Mart tarihleri arasında Galatasaray Lisesi’nde gerçekleşen EYP(European Youth Parliament)’nin 9. Ulusal Seçim Konferansı’na okulumuzdan Baran Tanverdi, Emirhan Aldinç,Tarık Çaşkurlu, Sinan Bağdatlıoğlu, Özge Özaltay, Murat Göksel ve Ege Ülgenalp katıldı.

EYP’nin bu oturumuna 23 farklı okuldan 148 öğrenci katıldı. İlk gün tanışma va kaynaşma amaçlı takım kurma oyunlarıyla geçen eğlenceli zamandan sonra Cumartesi günü Galatasaray Lisesi mezunlarından Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olan Büyükelçi Ahmet Nazif Alpman’ın da katılımıyla konferansın açılışı gerçekleşti. Açılışın ardından komitelerine dağılan öğrenciler önergelerini hazırlamaya başladılar. Mevcut 15 komite,  Avrupa Birliği’nin dış ilişkiler, insan hakları, ekonomi, enerji, kültür, uluslararası ticaret, bölgesel kalkınma, anayasal işler ve sivil özgürlükler alanlarındaki güncel sorunlarına çözüm bulan taslaklar hazırladılar. Hazırlık süreci iki gün sürdü ve ardından Genel Kurulda önergeler tartışıldı. Tartışmalar sırasında öğrenci gösterilerinden tekno parklara, yenilenebilir enerjiden sıfır problem politikasına kadar Avrupa Birliği ve Türkiye’yi ilgilendiren birçok konuya değinildi. Oylamaların sonucunda on taslaktan üçü geçemedi.

EYP’nin dört gün süren 9. Ulusal Seçim Konferansı, yurtiçi ve yurtdışından öğrencilerin katılımıyla renkli bir havada geçti. Okulumuzdan katılan öğrencilerimiz hem eğlenceli hem de yorucu ama bir o kadar da kazanımlarla dolu bir süreç yaşadılar. Oturuma katılan öğrencilerin EYP jürisi tarafından değerlendirilmesinden sonra 33 kişi Avrupa’daki EYP organizasyonlarına katılmaya hak kazandılar.

Okulumuzdan katılan yedi öğrenci arasından gösterdikleri performansla Baran TANVERDİ ve Tarık ÇAŞKURLU, yurtdışında gerçekleştirilecek EYP oturumlarına gitmeye hak kazandılar. Okulumuzu başarıyla temsil eden tüm öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.