BeSt Viyana Gezisi

| 26.03.2024 | Kategori: Aktivitäten

6-8 Mart tarihleri arasında, okul tarafından düzenlenen üniversite tanıtımına yönelik Viyana gezisine katılma imkânım oldu. Gündüz okulda birlikte olduğum arkadaşlarımla üniversite gezmenin ve yatılı bir ortamda bulunmanın ayrı bir keyif verdiğini söyleyerek başlamak istiyorum.

Arkadaşlarımla birlikte üniversite hayatımızın fragmanını izlemiş, küçük bir tecrübe edinmiş olduk. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra verecek olduğum üniversite seçim kararımda bu gezinin büyük bir yardımı dokunacağını düşünüyorum. Okulumuzdan mezun öğrenciler ile tanıştık, sohbet ettik. Bizlere Universität Wien, TU Wien, WU Wien ve MedUni Wien’ i tanıttılar. Kampüsleri ziyaret etme ve buradaki üniversite hayatı hakkında bilgi edinme imkânımız oldu. Gerek okul içindeki yaşantı gerekse okul sonrası yapılabileceklerle ilgili tecrübelerden faydalandık. Son gecemizde ise bize yardımcı olan mezun arkadaşlarımız ve öğretmenlerimiz ile akşam yemeği yedik. Budapeşte’ de bulunan kardeş okulumuz ile bakanlıkta buluştuk ve Avusturya Eğitim Bakanı ile sohbet ettik. Son günümüzde ise BeSt (Bildungsmesse) adlı eğitim fuarına katıldık. Sayısız öğrencinin katılım gösterdiği bu fuarda birçok üniversitenin ve fakültelerinin stantları bulunuyordu. İlgimizi çeken bölümlere giderek bilgi ve broşür topladık. Bunların yanı sıra arkadaşlarımızla şehri keşfedebileceğimiz bolca serbest zamanımız oldu. Görenlerin bildiği, görmeyenlerin tahmin ettiği gibi Viyana gerçekten büyüleyici bir şehir. Sanatın, tarihin, doğanın, eğlencenin, sanayinin iç içe geçmiş bir örneğiydi.

Şahsi fikrimi soracak olursanız konuştuğumuz çoğu mezunun içinde bulundukları ortamdan memnun olduklarını gözlemledim. Sosyal hayattan eğitim kalitesine kadar müthiş imkanlar sunan üniversite ve şehir ortamı bizleri etkiledi. Kampüs havası üniversite okumak isteyen her genci etkileyecek kadar göz alıcıydı. Matematik ve Kimya öğretmenim Herr Pöschl’a ve okulumuza bu programı planladıkları için teşekkür etmek istiyorum.

Ece Say