Yükseköğretime Geçiş ve Matura Seminerleri

| 19.12.2012 | Kategori: Sb_1213

Başarı ve mutluluğun insanın temel yaşam amaçlarından olduğu gerçeğinden hareketle  çok uzun bir yolculuk olan kariyer planlaması için okulumuzda yürüttüğümüz mesleki rehberlik ve yönlendirme çalışmalarını velilerimizle paylaşmak istedik. Yurt içi ve yurt dışı yükseköğrenim olanakları, sınav sistemleri hakkında bilgi vermek amacıyla 11.12.2012 tarihinde “Yükseköğretime Geçiş ve Matura” konulu veli seminerini gerçekleştirdik.

Okul idarecileri, Avusturya-Almanya Yükseköğrenim Danışmanlarının da hazır bulunduğu bu seminerde Rehberlik Servisi, 9 ve 10. sınıf velilerimize değişen sınıf geçme yönetmeliğimiz. Matura sınavı ve hazırlık süreci, Matura Diploması ile yurt dışında yükseköğrenim olanakları, Türkiye’de yükseköğretime geçiş sistemi, YGS/LYS ve değişen Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplama yöntemi gibi konularda bilgi verdi.

Bugün “bilgi” ye ulaşmanın kolay olduğunu, bilgiyi nasıl kullanacağımızı öğrenmenin daha büyük önem taşıdığının farkındayız. Her şeyin hızla değiştiği dünyamızda yeni yaklaşımlar, yeni planlamalar gerekiyor. Her mesleğin, işin yeniden tanımlanacağı, becerilerin ve uzmanlaşmanın öne çıktığı bir gelecek gençlerimizi bekliyor. Öğrencilerimize destek olmak amacıyla hem sınıflarda hem de düzenlediğimiz bilgilendirme toplantıları ile tüm öğretmen ve idarecilerimizle Türkiye`deki üniversiteye hazırlık sürecini ve Matura sistemini paylaştık. Bundan sonra da bu zorlu süreçte onlara, okul-aile işbirliği içinde en doğru desteği vermeye çalışacağız.