"Matura - YGS - LYS - Yaz Dil Okulları" Konulu Veli Seminerleri

| 04.04.2014 | Kategori: Sb_1314

Okulumuzda yürüttüğümüz mesleki rehberlik çalışmalarını paylaşmak ve öğrencilerimizin hayatlarının önemli bir evresi olan ergenlik döneminde gelecekleri ve kariyer planlamaları ile ilgili bilinçli tercihler yapmalarına destek olmak amacıyla, okul aile işbirliğinden yola çıkarak, 10, 11 ve 12. sınıf velilerimize "Yükseköğretime Geçiş: YGS-LYS ve Matura" konulu seminerler düzenledik. Rehberlik Servisi olarak sene başından bu yana velilerimiz için gerçekleştirdiğimiz seminerler, 11 Mart 2014 tarihinde Hazırlık ve 9. sınıf velilerine yönelik buluşmayla tüm sınıf düzeylerinde tamamlanmış oldu.

Yürüttüğümüz bu çalışmalarda, her insanın kişiliği ve yaşamıyla kendine özgü olduğunu düşünerek reçete çözümler sunmak yerine, bilgilenmenin ve meslek seçimine dair doğru sorular sormanın önemi üzerinde durduk. Okul idarecileri ile Almanca konuşulan ülkeler ve İngilizce konuşulan ülkeler için destek veren yükseköğretim danışmanlarımızın da katıldığı bu seminerlerde, velilerimize, değişen Matura’ya geçiş kuralları, Matura Sınavı, yurt dışı yükseköğretim programlarına başvuru süreci, Yaz Dil Okulları ve Türkiye’de üniversiteye giriş sınavları hakkında bilgi verdik. Bu süreçte öğrencilerimize yönelttiğimiz; karar verme, hedef belirleme, plan yapma ve uygulamaya koyma konularındaki anahtar soruları velilerimizle de paylaştık.

Akademik, eğitsel-sosyal tüm çalışmalarımızın sonuçta tek bir amaca hizmet ettiğini; kendine güvenen, ne istediğini bilen, amacına ulaştığı ya da sadece kendisi olduğu için mutlu olan nesiller yetiştirmek olduğunu hatırlatarak sonlandırdığımız seminerlerimize katılan velilerimize teşekkür ediyoruz.