Avusturya Dışişleri Bakanlığı’nın 8 Mayıs 2007 tarihli Basın Bülteni 

 

Plassnik: “Türkiye ile Kültürel İlişkilerin Desteklenmesi”

52. Avusturya Kütüphanesi’nin İstanbul St. Georg Avusturya Lisesi’nde Açılışı

 

Viyana, 8 Mayıs 2007 – Türkiye'nin tanınmış okullarından St. Georg Avusturya Lisesi’nde Avusturya Kütüphanesi'nin açılışı ile Türkiye'deki kültürel varlığımızı güçlendiriyoruz. Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Avusturya Kütüphaneleri’nin, Avrupalı komşularımızla kitaplar aracılığıyla bir köprü kurarak yurtdışı kültürel etkinliklerin güçlendirilmesine değerli ve vazgeçilmez bir katkısı olmaktadır.

 

Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, Avusturya Kütüphaneleri projesinin 1986 yılında Krakow Üniversitesi`nde kurulan okuma salonu ile başladığını, geçen 20 yıl içinde Avusturya Dışişleri Bakanlığı`nın kültür alanındaki çalışmalarının bir başarı zinciri oluşturduğunu, 10 Mayıs 2007 tarihinde açılan 52. Avusturya Kütüphanesi ile bu alandaki çalışmalara bir halka daha eklendiğini ifade etmektedir.

 

Avusturya Kütüphaneleri, Avusturya ve Avusturya kültürü ile ilgilenenlere iyi bir kaynak sunmaktadır. Edebiyat, kültür ve bilim alanları ile ilgili bilgilerin yanı sıra Alman Dili’nin öğretilmesi de kütüphanelerin önemli bir görevidir. Klasik kütüphane çalışmalarının dışında, kültür alanında etkinlikler düzenlenmesi de bu kütüphanelerin görevleri arasındadır.

 

Bu kütüphane ile Yeniköy`de bulunan ‘Avusturya Kültür Ofisi’ ve ALEV-Avusturya Liseliler Vakfı`nın ‘Avusturya Enformasyon Merkezi’ dışında, İstanbul ve çevresinde üçüncü bir kültürel buluşma noktası faaliyete geçmiştir. Aynı zamanda, Avusturya Kültür Ofisi`nin 2007 yılı bütçesi, Türkiye ile kültür çalışmalarının yoğunlaşması amacıyla % 10 oranında yükseltilmiştir.  

 

Avusturya Dışişleri Bakanı Plassnik’e göre "Kültür alışverişi, yabancı bir kültürü kişisel olarak tanıma olanağı, karşılıklı saygı ve anlayışın beslendiği  topraktır."