„Türkiye-Avusturya İlişkilerinde Zamana Yolculuk“ sergisi Ankara'da, T.C. Dışişleri Bakanlığı Galerisi'nde açıldı.

<em>Müsteşar Apakan, Devlet Sekreteri Kyrle, <br>Büyükelçi Gürer</em>

Avusturya Liseliler Derneği tarafından düzenlenen „Türkiye-Avusturya İlişkilerinde Zamana Yolculuk“ sergisi 8 Kasım 2007 Perşembe günü saat 19.00'da Ankara'da, Dışişleri Bakanlığı Galerisi'nde bir törenle açıldı; Avusturya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Dr. Johannes Kyrle ve T.C. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan açılışı birlikte yaptılar. Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Heidemaria Gürer'in yanında, Avusturya Macaristan İmparatorluğu'nun parçalanmasından sonra kurulan ülkelerin resmi temsilcileri ve Avusturya Lisesi mezunlarının çoğu sergiye katıldı. Her iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları'nın kıdemli mensupları, Türk-Avusturya ilişkilerinde, Türklerin Viyana Kuşatması gibi kalıplaşmış, kısıtlayıcı tanımlamalara karşı çıkan etkinliklerin önemini, konuşmalarında özellikle vurguladılar. Son iki yüzyıl boyunca süren dostça ilişkilerimizin gelecek için de anlamı ve önemi olduğunu belirttiler.

Türk ve Avusturyalı konuşmacılar, Avusturya Lisesi ve Avusturya Liseliler Derneği'nin kültürlerarası bir köprü görevi üstlendiklerini belirterek serginin sanat danışmanı Bahattin Öztuncay'a da ayrıca teşekkürlerini iletmişlerdir.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Dr. Johannes Kyrle, yoğun programına rağmen, sergi açılışından önce, Avusturya Lisesi İdarecileri ile gündemde olan soruları görüşmeye vakit ayırmıştır.

Avusturya – Türkiye ilişkilerini temsil eden bu serginin, Viyana Palais Epstein, İstanbul Dolmabahçe Sarayı'ndan sonraki üçüncü açılışı bizi gururlandırmaktadır. Avusturya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri'nin ziyareti, kuruluşunun 125. yıldönümünde St. Georg Avusturya Lisesi'ne verilen değeri göstermektedir.