Theater - Der Alpenkönig und der Menschenfeind (Ferdinand Raimund)

| 09.12.2005 | Kategorie: Kultur, Schüler, Schule

Abendvorstellungen der Schultheatergruppe werden am 16. und 20. Dezember 2005 um 19:30 im Theatersaal stattfinden.

"Der Alpenkönig und der Menschenfeind" (Ferdinand Raimund) isimli oyun, Tiyatro grubu öğrencileri tarafından Almanca olarak 16 ve 20 Aralık 2005 tarihlerinde tiyatro salonunda saat 19:30'da sergilenecektir.

 

 

Das Stück "Der Alpenkönig und der Menschenfeind" wurzelt im barocken Zauberspiel und im Wiener Volkstheater. Mit der psychologischen Gestaltung des "Rappelkopf", der als schizoide Persönlichkeit deutliche autobiographische Züge trägt, führt Raimund weit über deren inhaltliche Tradition hinaus. Von literarischen Vorgängern wie Shakespeares "Timon von Athen" und Molieres "Misanthrope" unterscheidet sich Rappelkopf wesentlich durch seine Gespaltenheit in zwei Bühnenfiguren, wodurch Raimund eine dramatische Visualisierung der seelischen Leiden seines Menschenfeindes gelingt.

 

 

"Alpler Kralı ve İnsan Düşmanı"nın kökleri, barok dönemin büyülü, gerçeküstü dünyasına ve Viyana Halk Tiyatrosu geleneğine dayanmaktadır. Öte yandan, sergilediği şizoid kişilikle açıkça otobiyografik öğeler taşıyan Rappelkopf tiplemesinin ele alınışındaki psikolojik boyut, oyunu dönemin geleneksel anlayışının çok ötesine taşımaktadır. Shakespeare'in "Atinalı Timon"u ve Moliere'in "Adamcıl"ı gibi edebi öncülerinden farklı olarak Raimund, kahramanı Rappelkopf'u sahnede iki ayrı kişiliğe bölmek suretiyle, insan düşmanının çektiği ruhsal acıyı dramatik bir şekilde görselleştirmeyi başarmıştır.